Zrównoważony Raport za rok 2018
Jak Tworzymy Wartość
Na proces tworzenia wartości dla naszych interesariuszy patrzymy w KGHM w ramach trzech perspektyw: krótko, średnio i długookresowej. W krótkim okresie kluczowe znaczenie ma dla nas przede wszystkim efektywność operacyjna, którą uzyskujemy w ramach istniejącego modelu biznesowego i mierzymy poprzez zintegrowany układ mierników operacyjnych.
W średnim okresie wartość tworzymy realizując przyjętą Strategię, koncentrując się na przyjętych finansowych i niefinansowych Kluczowych Czynnikach Sukcesu, działając w oparciu o nasze przewagi konkurencyjne i modyfikując – jeśli to potrzebne nasze aktywa i łańcuch wartości.
W długim okresie wartość tworzymy wzmacniając fundamenty Zrównoważonego Rozwoju, przekształcając, rozwijając nasze Kapitały i odpowiednio modyfikując nasz model biznesowy i łańcuch wartości tak, by jak najefektywniej odpowiadać na potrzeby wszystkich naszych interesariuszy, jak i na trendy, uwarunkowania oraz wyzwania pojawiające się i przewidywane w naszym otoczeniu.
Jak Tworzymy wartość
Model Biznesowy KGHM Polska Miedź S.A.
Grupa Kapitałowa KGHM S.A.
Grupa KGHM Polska Miedź S.A. jest globalną oraz innowacyjną organizacją, która prowadzi zaawansowaną technologicznie działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą i posiada geograficznie zdywersyfikowane portfolio projektów górniczych. Model biznesowy KGHM podzielony jest na siedem obszarów, poprzez które Grupa zapewnia pełny łańcuch tworzenia wartości - od eksploracji po sprzedaż gotowych produktów Pokazano to w szczegółach na poniższym rysunku:
i rozpoznanie
rudy
i rafinacja
Model biznesowy KGHM
Zagospodarowanie złóż
Zagospodarowanie złóż
Poszukiwanie i rozpoznanie
Zagospodarowanie złóż
Eksploatacja
Zagospodarowanie złóż
Rekultywacja
Model biznesowy KGHM
Przetwórstwo
Przetwórstwo
Wzbogacanie rudy
Przetwórstwo
Hutnictwo i rafinacja
Przetwórstwo
Przetwórstwo
Model biznesowy KGHM
Sprzedaż
Sp. z o.o.
International Ltd.
Produkcja KGHM Polska Miedź S.A. jest w pełni zintegrowanym procesem, w którym produkt końcowy jednej fazy technologicznej stanowi wsad (półprodukt) wykorzystywany w następnej fazie. Górnictwo KGHM Polska Miedź S.A. obejmuje trzy Oddziały wydobywcze: ZG Lubin, ZG Rudna, ZG Polkowice-Sieroszowice. W kolejnej fazie Oddział Zakłady Wzbogacania Rud przygotowuje koncentrat dla hut a Oddział Zakład Hydrotechniczny jest odpowiedzialny za składowanie i zagospodarowywanie odpadów powstałych w procesie wzbogacania rud miedzi. W ramach struktury organizacyjnej KGHM Polska Miedź S.A. działają dwa oddziały hutnicze: HM Legnica i HM Głogów oraz walcownia HM Cedynia.
KGHM Polska Miedź S.A. dynamicznie rozbudowuje w ramach swojej działalności elementy związane z realizacją koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego. Rozwija więc w swym ciągu produkcyjnym kwestię recyklingu oraz jeszcze lepszego wykorzystania odpadów poprodukcyjnych, jako tzw. wtórnych źródeł surowcowych.
Budowanie wartości w układzie pełnego łańcucha wymaga od Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. odpowiedniego sposobu organizacji i prowadzenia procesów zarządzania, skupionych w zasadach zarządzania, opartych dodatkowo na mocnych filarach etycznych.